Forum www.politologiagnieznoceg.fora.pl Strona Główna www.politologiagnieznoceg.fora.pl
forum studentów politologii zaocznej I roku w Gnieźnie
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

System partyjny Wielkiej Brytanii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.politologiagnieznoceg.fora.pl Strona Główna -> Materiały na zajęcia III ROK
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SZYNKOWSKA LUCYNA
Student



Dołączył: 01 Lis 2009
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:26, 07 Mar 2012    Temat postu: System partyjny Wielkiej Brytanii

Hej, to materiał na egzamin, chyba w ostatnim punkcie jest pytanie z systemów partyjnych Wielkiej Brytanii. (mam nadzieję, że tyle wystarczy na ten temat)
Miłej nauki.

System partyjny Wielkiej Brytanii

Brytyjski system partyjny jest systemem dwupartyjnym w tym znaczeniu, że walka o władze praktycznie odbywa się między dwoma partiami: Partią Konserwatywną i Partią Pracy. Inne partie uczestniczą w wyborach, ale nie mają szans na zwycięstwo. O brytyjskim systemie partyjnym decydują: specyficzny charakter konfliktów społecznych i zasady systemu wyborczego. System wyborczym w Wielkiej Brytanii sprzyja systemowi dwupartyjnemu ( system większościowy, jednomandatowe okręgi wyborcze ). Po ostatnich wyborach 2010r. – 650 deputowanych ( powstała koalicja Partii Konserwatywnej z Liberalną Demokracją ).
Partia Konserwatywna oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna. Powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii. W jej programach akcentuje się ciągłość tradycji narodowej, wolność jednostki, rolę rodziny, równość wobec prawa, nie naruszalność dóbr prywatnych i gospodarkę wolnorynkową.
W 1976 roku wraz z objęciem przywództwa przez Margaret Thatcher w programie partii nastąpił zwrot. Od 1979 roku Thatcher na stanowisku premiera konsekwentnie realizowała politykę thatcheryzmu ( czyli - Thatcheryzm – poglądy i będąca ich wynikiem działalność Lady Margaret Thatcher ) opierającą się na liberalizmie ekonomicznym, monetaryzmie, prywatyzacji wielu gałęzi przemysłu, niechęci do pogłębiania integracji europejskiej i centralizacji państwa. Po ustąpieniu Thatcher w 1990 roku polityka ta została nieco złagodzona przez nowego lidera partii i premiera Johna Majora, co umożliwiło m.in. przystąpienie Wielkiej Brytanii do Traktatu z Maastricht .
Konserwatyści oddali władzę dopiero w 1997, kiedy zdecydowanie przegrali wybory. Nowym liderem wybrany został William Hague, przeciwnik bliższej integracji europejskiej. Po kolejnych przegranych wyborach w 2001 roku Hague'a zastąpił Iain Duncan Smith, jeszcze bardziej eurosceptyczny. Zmiana przywództwa nie poprawiała notowań partii, które były najgorsze od wielu lat; W latach 2003-2005 przewodniczącym partii był Michael Howard. Obecnie ( po wyborach 2010r.) na jej czele stoi David Cameron, który od 11 maja 2010 pełni funkcję premiera. Mimo wygranych wyborów partia nie osiągnęła większości umożliwiającej jej samodzielne sprawowanie władzy ( obecnie od 2010r. - 305 mandatów ) i zmuszona była wejść w koalicję z partią Liberalni Demokraci.
Partia Pracy, potocznie laburzyści – brytyjska socjaldemokratyczna partia polityczna powstała w lutym 1900 r. Partia Pracy od początku działała w ścisłym związku ze związkami zawodowymi. Statut przewiduje członkostwo indywidualne i zbiorowe (do 1918 roku wyłączne). Członkostwo indywidualne posiada ok. 300 000 osób, a na zasadzie członkostwa zbiorowego do partii należy ok. 5,3 mln osób. Partia finansowana jest w ponad 80% ze składek związków zawodowych. Partia jest swoistą federacją składająca się ze stowarzyszeń społecznych ( robotnicy, mniejszości etniczne, drobni urzędnicy, rolnicy, ludzie wolnych zawodów).
W 1945 roku laburzyści po raz pierwszy sformowali jednopartyjny rząd większościowy pod przewodnictwem Clementa Attlee, który wprowadził radykalne reformy gospodarcze nacjonalizując wiele gałęzi przemysłu, reorganizując system podatkowy, ubezpieczeń społecznych i służbę zdrowia.
Laburzyści tworzyli jeszcze rząd w latach 1964–1970 i 1974–1976 (premier Harold Wilson) oraz 1976–1979 (James Callaghan), po czym pozostawali w opozycji przez 18 lat. Partia Pracy powróciła do władzy dopiero w 1997 r. pod przewodnictwem Tony'ego Blaira, który dokonał zdecydowanej modernizacji partii w kierunku tzw. trzeciej drogi. Laburzyści w pełni zaakceptowali zasady wolnorynkowe, zmniejszyli uzależnienie od związków zawodowych, zapowiadali reformy ustrojowe (autonomia dla Szkocji i Walii – zrealizowana od 1997 roku, zlikwidowanie dziedziczności w Izbie Lordów – 1999 roku). W 2001 roku Partia Pracy ponownie wygrała wybory uzyskując 40,7% głosów, w 2005 zwyciężyła uzyskując 36% głosów.
W wyborach w 2010 przegrała z Partią Konserwatywną, uzyskując 29% głosów (2. wynik) i 258 mandatów w Izbie Gmin. Obecny lider Partii Pracy to Ed Miliband.
Do miana trzeciej "siły" aspirują Liberalni Demokraci, centrowa, centrolewica.
Liberalni Demokraci ( LD ) – brytyjska socjalliberalna partia polityczna powstała w 1988 r. w wyniku połączenia Partii Liberalnej i Partii Socjaldemokratycznej.
Liberalni Demokraci są trzecią co do wielkości brytyjską partią polityczną, jednak aż do 2010 roku nigdy nie uczestniczyli w sprawowaniu rządów. LD za przyczynę uznaje obowiązujący w Wielkiej Brytanii system większościowy i postuluje jego zmianę na proporcjonalny. W wyborach do Izby Gmin w 2005 roku partia zdobyła 22,1% głosów, co dało jej 62 (9,6%) mandaty. W 2006, po śmierci parlamentarzysty z ramienia Partii Pracy, LD udało się wprowadzić kolejnego członka do Izby, zwiększając całkowitą ich liczbę do 63. W wyborach w 2010 roku uzyskała 23% głosów, co jednak przełożyło się na mniejszą liczbę mandatów - 57. Współtworzy rząd z Partią Konserwatywną, na czele którego stoi David Cameron. Partia ta jest najbardziej przychylna Unii Europejskiej spośród głównych partii brytyjskich. Jej przewodniczącym od 2007 roku jest Nick Clegg.
Partie reprezentowane w Izbie Gmin
• Szkocka Partia Narodowa ( 6 mandatów )
• Partia Walii
• Demokratyczna Partia Unionistyczna ( 8 mandatów )
• Sinn Féin- irlandzka organizacja i partia
• Socjaldemokratyczna Partia Pracy
• Partia Zielonych Anglii i Walii


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SZYNKOWSKA LUCYNA
Student



Dołączył: 01 Lis 2009
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:33, 07 Mar 2012    Temat postu:

Sorki, miałam to umieścić w "partiach politycznych" a wyszło osobno. Shocked

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.politologiagnieznoceg.fora.pl Strona Główna -> Materiały na zajęcia III ROK Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin