Forum www.politologiagnieznoceg.fora.pl Strona Główna www.politologiagnieznoceg.fora.pl
forum studentów politologii zaocznej I roku w Gnieźnie
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Deutschland, Deutschland über alles - o Niemczech słów kilka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.politologiagnieznoceg.fora.pl Strona Główna -> Materiały na zajęcia III ROK
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Graczyk
Student



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 20:16, 07 Mar 2012    Temat postu: Deutschland, Deutschland über alles - o Niemczech słów kilka

System partyjny i partie w Niemczech

Niemcy są wielopartyjna republiką związkową z dwuizbowym parlamentem – Bundestag (662 miejsca) i Bundesrat. Występuje tu dwuipółpartyjny system partyjny - Najistotniejszą cechą systemu dwuipółpartyjnego jest to, że żadne z dwóch wielkich ugrupowań nie jest w stanie uzyskać bezwzględnej większości mandatów i, co za tym idzie, rządzić samodzielnie poprzez jednopartyjny gabinet większościowy. Efektem rywalizacji w ramach systemu dwuipółpartyjnego są stabilne, większościowe gabinety koalicyjne. Mechanizm systemu dwuipółpartyjnego jest podobny do mechanizmu systemu dwupartyjnego. Oba są przykładem rywalizacji dwubiegunowej (bipolaryzmu). Zasadniczą różnicę stanowi fakt, że klasyczna dwupartyjność wyklucza zinstytucjonalizowaną współpracę rywalizujących partii na arenie parlamentarno-gabinetowej, powodując faktyczną izolację "partii trzecich".

Partie polityczne:
- CDU - niemiecka partia polityczna, założona po II wojnie światowej. Partia określa się mianem centroprawicowej, nawiązuje do konserwatyzmu i chrześcijaństwa. CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna). Partia ta powstała formalnie po 1945 roku, mimo że jej korzenie sięgają II połowy XIX wieku. Założona przez polityków byłej Partii Centrum sprawowała władzę przez pierwsze 24 lata po zakończeniu II wojny światowej. Pierwszym przywódcą i kanclerzem z tego ugrupowania był Konrad Adenauer. Równie ważnym politykiem CDU był Helmut Kohl, który sprawował urząd kanclerza w latach 1982-1998.. Program CDU jest konserwatywny w kwestiach społecznych oraz socliberalny jeśli chodzi o gospodarkę. Partia odwołuje się do wartości chrześcijańskich w życiu człowieka. CDU na szczeblu federalnym tworzy koalicje z CSU. Oba ugrupowania określa się wtedy jako „Unię”.
• Konrad Adenauer 1950-1966
• Ludwig Erhard 1966-1967
• Kurt Georg Kiesinger 1967-1971
• Rainer Barzel 1971-1973
• Helmut Kohl 1973-1998
• Wolfgang Schäuble 1998-2000
• Angela Merkel 2000-
- CSU - CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna). Powstała w 1946 roku jako następczyni Bawarskiej Unii Ludowej. Statutowo CSU działa tylko na obszarze Bawarii, gdzie na mocy umowy CDU nie posiada swoich struktur partyjnych i nie stanowi w ten sposób politycznej konkurencji w tym landzie. CSU jest partią, która odwołuje się do wartości chrześcijańskich w swoim programie. W kwestiach społeczno-obyczajowych jest ugrupowaniem konserwatywnym i często bardziej radykalnym od bliźniaczej CDU. Lider - Horst Seehofer.

- SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec). Powstała w II połowie XIX wieku jako ugrupowanie nawiązujące do poglądów marksistowskich. Program partii ewoluował, a jego nazwa zmieniała się wielokrotnie. Po delegalizacji przez nazistów w latach 30-tych członkowie ugrupowania trafili do obozów koncentracyjnych lub wyemigrowali do państw koalicji antyhitlerowskiej. Reaktywowana SPD po II wojnie światowej działała we wszystkich czterech strefach okupacyjnych. W strefie radzieckiej połączyła się z komunistami tworząc SED. W RFN tworzyła opozycję programową wobec CDU/CSU. W końcu lat pięćdziesiątych SPD odrzuciła jednoznacznie postulaty marksistowskie przekształciła się w nowoczesną partię socjaldemokratyczną o szerokiej bazie społecznej. Parta za czasów tzw. „wielkiej koalicji” oraz podczas rządów z FDP (kanclerzami byli politycy SPD W. Brandt oraz H. - 1969-1982 Schmidt) przeformułowała swoją politykę zagraniczną doprowadzając do normalizacji oraz nawiązania stosunków politycznych z państwami bloku wschodniego. SPD do władzy wróciła dopiero w 1998 roku, gdy utworzyła rząd koalicyjny z Zielonymi pod kierownictwem kanclerza Gerharda Schrödera. Obecnie partia prezentuje program liberalny w kwestiach społeczno-obyczajowych oraz socliberalny odnośnie gospodarki. Sigmar Gabriel, od 2009 – Lider.

- FDP (Wolna Partia Demokratyczna). FDP powstała w 1948 roku i jest najbardziej liberalnym ugrupowaniem parlamentarnym w Niemczech. FDP wielokrotnie była partią koalicyjną, zarówno dla SPD jak i CDU. Program tej partii ukierunkowany jest na wcielenie w życie gospodarcze założeń liberalnych. Celami jest tworzenie nowych miejsc pracy oraz polepszenie klimatu inwestycyjnego. Środkami dla ich osiągnięcia ma być deregulacja gospodarki, zmniejszenie biurokracji oraz przeprowadzenie prywatyzacji gospodarki. od 2011 : Philipp Rösler.
- Zieloni (Związek 90/Zieloni). Partia Zielonych powstała w 1980 roku jako pokłosie ruchów społecznych oraz ekologicznych. Związek 90 to z kolei ruch społeczny utworzony w 1989 roku w byłej NRD, walczący o prawa człowieka. Po zjednoczeniu Niemiec oba ruchu połączyły się tworząc właśnie Związek 90/Zieloni. Program tego sojuszu kładzie nacisk na ekologiczne konsekwencje działań człowieka, stanowi postulat efektywniejszego wykorzystania surowców naturalnych oraz stworzenie nowego - ekologicznego społeczeństwa. Związek 90/Zieloni są naturalnymi koalicjantami SPD, z którymi współrządzili w latach 1998-2005.


Powodzenia Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.politologiagnieznoceg.fora.pl Strona Główna -> Materiały na zajęcia III ROK Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin