Forum www.politologiagnieznoceg.fora.pl Strona Główna www.politologiagnieznoceg.fora.pl
forum studentów politologii zaocznej I roku w Gnieźnie
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

notatki ze statystyki z 11 czerwca oraz zagadnienia na egz.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.politologiagnieznoceg.fora.pl Strona Główna -> II ROK
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
werbartek
Student



Dołączył: 24 Paź 2009
Posty: 217
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gniezno
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 15:39, 12 Cze 2011    Temat postu: notatki ze statystyki z 11 czerwca oraz zagadnienia na egz.

1. Koncepcje pro populacyjne – był związany z aktywna polityka państwa (Pro natalistyczny)
źródła religijne nawoływały do tego. Maleje znaczenie religii. Tworzy się myśl że ludzie są potrzebni – względy kapitalistyczne. Ludzie, są potrzebni do rozwoju naukowego świata. Na początku wieku XIX mamy przyrost naturalny. Dziś kapitalizm potrzebuje wiele ludzi również. Potrzebni są pracownicy i konsumenci. Powinna być odpowiednio duża.
2. antypopulistyczna stosowanie narzędzi anty urodzeniowe
Ojcem jest Malthus . Żyje gdy jest przyrost naturalny. Napisał traktat o prawie ludności. Przyrost ludności w postępie arytmetyczna, a żywności geometryczny. W ciągu 20 lat nastąpi chroniczny brak żywności. Bomba demograficzna.
- prewencyjne czynniki – jak zapobiec: opóźnić wiek zawierania małżeństw . dobrowolny celibat
- Pozytywne przeszkody wojny i epidemie. – dobór naturalny . Po II wś neomaltuzjanizm regulatory ale nie pozytywne przeszkody tak stwierdzono po wojnie. W państwach III świata stosuje się ta strategie. 1972 tzw raport rzymski pokazano w nim, ze świat zmierza do katastrofy zabraknie surowców naturalnych wiec trzeba ograniczyć przyrost naturalny.


3. optimum ludności w starożytnej Grecji początki. Platon mówi ze powinna określona ilość osób mieszkać w Atenach. Wszystkich nie powinno mieszkać więcej niż 60 tys. A wiec określoną ilość obywateli na całość mieszkańców. Na jednego obywatela 10 niewolników by obywatel mógł się rozkoszować wolnością czasem wolnym. Nie można sterować ilością osób. Strategia obecna w kształtowaniu doktryn. Po I wś specjalna komórka przy Lidze Narodów który przygotowywał optimum.

Teoria przejścia demograficznego – transformacji demograficznej.
Becker trój fazowy model przejścia (załącznik)

Faza I tradycyjna społeczeństwo naturalne wykorzystuje w reprodukcji mechanizm spontaniczny, czyli charakteryzuje się wysokim poziomem dzietności i krótki okresem dożywania dzietność od 6 do 7, przeciętne dożywanie pod koniec I fazy 40 lat od 30 – 45 lat. „1800 roku” koniec 1 fazy bardzo wolny przerost naturalny – równowaga

II modernizacji przejścia demograficznego dzietność w całym okresie 6 do 3+ dzieci bardzo zróżnicowany pod względem mechanizmu spada umieralność wyższy poziom medycyny. Urodzenia wysoki poziom płodności później spadek płodności powstaje przyrost naturalny gwałtowny przyrost nawet później. 60/70 XX wieku. 65 lat średnia życia przyrosło o ponad 20 lat

III społeczeństwa postmodernistycznego liczba dzieci poniżej 3 np. 1,2 Polska 1,23. Kończący się przyrost naturalny. Wydłuża się wiek życia dążenie do 80 lat.


Stworzono 4 fazowy model przejścia demograficznego. II fazę wymodelowano na II i III fazę. Działały tu 2 modele spadek umieralności oraz spadek urodzeń. I taka sama
II faza od 2 – 4 55 lat przeżywanie
III faza dzieci maleją urodzenia od 5-3
IV okres (postmodernistyczne II przejście demograficzne) to w IV fazie jest koniec przyrostu naturalnego równowaga na bardzo niskim poziomie. Przyczyny które decydują o 2 przejściu Opóźnienie wieku zawierania małżeństw, rozpad małżeństw, wzrost roli związków kohabitacyjnych, wzrost rodzin niepełnych, przesuwania się wieku urodzenia pierwszego dziecka, wiek rozpoczęcia stosunków płciowych, permanentny celibat,
Epidemiologiczne przejście Frank – zdrowotnego Choruchi – epidemiologicznego
Epid. Etapy rozwoju ludności ze względu na rodzaj dominujących schorzeń I kataklizmy flak krótki okres dożywania i dużo urodzeń. II era chorób zakaźnych i pasożytniczych występują epidemie i pandemie cholera (np.) w słabo rozwiniętych państwach choroby pasożytnicze. Z 50 do 70 w Europie przedłuża życie zmiany zdrowotne era chorób zwyrodnieniowych (III era) choroby cywilizacyjne układ krążenia, nowotwory. W III fazie mamy do czynienia ze strukturą umiera 60% ludności a pasożytniczych 5%. Odwrotnie jest w państwach afrykańskich i azjatyckich. W Europie 200 lat temu poradzono sobie z epidemiami. Faza IV z chorób zwyrodnieniowych do chorób wieku starszego (starość)
Mobilności społeczna ruch wędrówkowy rozwój ludności 5 faz (rysunek) rozwój szybkiego transportu spowodował ruchy migracyjne. Pod koniec XIX i XX wieku wszystko jest podzielone na świecie (ziemie). Nie mamy do czynienia z kolonizacją. Rozwijają się wyjazdy zagraniczne dziś mamy emigrację zarobkową. Przejście demograficzne z III do IV ponieważ widzimy nasilenie cyrkulacji – wędrowcy. Wyrównują się standardy życia. Wędrówka wewnątrz z miasta do miasta np. za pracą. Permanentna migracja dziś. Inny rodzaj migracji.

- konsumpcyjnym - Koncepcja użyteczności dziecka aby rodzice czuli się spełnieni to się nie zmienia zawsze jest taka sama,
- dziecko jako uczestnik produkcji zmienia się sytuacja dziecka w tej fazie. Dzieci pomagały rodzicom głównie na wsi, w rzemiośle itp. Dziecko było potrzebne, gdy nie było dziecka szukano pomocy u obcych. Dzieci wykorzystywano w pracy. Spada użyteczność dzieci w tej fazie.
- dziecko jako zabezpieczenie rodziców na starość - po II wś był system ubezpieczeń społecznych, dlatego posiadanie dzieci na starość było zabezpieczeniem gdy nie było rent. Teraz ta funkcja jest niewielka.
Koszty utrzymania dziecka rosną. Lebenstein stwierdza że ze względów ekonomicznych nie opłaca się mieć obecnie dzieci.

Rozmieszczenie ludności współczesnego Świata
6,8 miliarda ludzi na świecie. Zróżnicowanie zależy od klimatu, ekonomii i czynników społecznych.
Ekumeny – wykorzystane gospodarczo
Aekumeny – częściowo zamieszkane i wykorzystane gospodarczo
Subekumeny – niewykorzystane ekonomicznie i mieszkaniowo.
Na początku 200mln ludzi. Pod koniec 1 tysiąclecia 300 mln ludzi. Azja najwięcej ludzi. 1800 roku ludność osiągnęła około 1 miliarda. 600mln. do 1600 roku. W 1990 roku przekroczyła 6 miliardów. Gęstość zaludnienia mierzymy tym wskaźnikiem ludność. 45 osób na km kw. (2007r) 60,6 Azja % ludności 90os. Na km.
Afryka 13,8% ludności 31os. na km.
Europa 11,4% ludności 70os. na km.
Afryka południowa 8,6% dziś ponad 9 32 os. na km.
Ameryka Pn 5,1% 14 os. na km.
Australia 4 osoby na km.

ZAGADNIENIA NA EGZAMIN Z TYCH SKANÓW
Podział świata na obszary o najgęstszym zaludnieniu, najrzadszym
Najbardziej zaludnione miasta świata i najmniej
Procesy urbanizacji w współczesnym świecie
Powstanie ośrodków metropolitalnych
Czynniki sprzyjające osiedleniu i osłabiające ten proces
Procesy migracyjne w świecie współczesnym
-pojęcie migracji i pojęcia pochodne emigracja, remigracja, migracja podział na wewnętrzne zewnętrzne podział na zarobkowe, turystyczne, religijne polityczne, migracje legalne nielegalne, deportacja, repatriacja główne przyczyny emigracji – czynniki wypychające i przyciągające. Główne skutki przyjmowania imigrantów i opuszczania przez emigrantów danych obszarów. Motywy migracji. – ekonomiczno demograficzna
Polityczna
Społeczne i kulturowe
KLASYCZNY MODEL MIGRACJI 4 modele
-klasyczny
-kolonialny
-Gastarbeiterów
-Imigracja nielegalna
Nowe cechy w migracji – nasilenie procesów migracyjnych, zróżnicowanie – polityczna, ekonomiczna, globalizacja, społeczna, feminizacja
Migracje w Polsce wewnętrzne i zewnętrzne (Polska) wyjazdy na pobyt czasowy 46-48’ 56-59’
Charakterystyka mobilności wewnętrznej i zewnętrznej problem uchodźca politycznego, ekonomicznego,

Pytanie 3 charakterystyka procesów rozwody – małżeństwa zgodny urodzenia (stopień wzrostu, spadku, wykresy) (zapamiętać tendencje

Przedmiot i cel demografii, kategoria, co to jednostka, 2 pyt konkretne kategorie problem reprodukcji, teorii przejścia, epidemiologicznego 3 pyt proces reprodukcja, migracja, urodzenia, małżeństwa w tym pyt odniesie d Polski. 4pyt zadanie feminizacji, przyrostu naturalnego, dynamiki współczynniki demograficzne znać!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.politologiagnieznoceg.fora.pl Strona Główna -> II ROK Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin